THINK TANK FEMINISTYCZNY
  • O think tanku

  • BIBLIOTEKA ONLINE

    - opis projektu, zarys marzeń
    - teksty wszystkie (alfabetycznie, wg autorek)
    - teksty polskie
    - tłumaczenia (wszystkie)
    - feminizm/filozofia/polityka
    - feminizm/ekonomia
    - kobiety, ubóstwo, prekariat
    - feminizm / ekologia
    - historia kobiet
    - biblioteki feministyczne w sieci


  • PIELĘGNIARKI

  • EMIGRANTKI


  • WARSZTATY

  • Komentarze i recenzje Think Tanku Feministycznego

  • RAPORTY I DIAGNOZY


  • Feministyczna krytyka ekonomii – kurs online

  • Gender i polityka - kurs online

  • Feministyczna krytyka filozofii - kurs online


  • SZTUKA JAKO KRYTYKA


  • STRONA TOMKA
    SEMINARIUM FOUCAULT
    NEKROPOLITYKA
    PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE
    WOLĘ BYĆ
    EKOLOGIA EKONOMIA
    WSPIERAJĄ NAS






    Witamy! List do uczestniczek i uczestników
    Dzień dobry!

    Serdecznie witamy wszystkie uczestniczki i uczestników kursu „Wprowadzenie do feministycznej krytyki ekonomii”.

    W trakcie kursu pragniemy przedstawić debaty w dziedzinie feministycznej krytyki ekonomii, polityki społeczno-gospodarczej, oraz ekonomicznej globalizacji, które w latach 90-ych wyodrębniły się jako ekonomia feministyczna. W naszym kraju te debaty są jeszcze mało znane. Ekonomia feministyczna jest współczesnym nurtem ekonomii heterodoksyjnej, to znaczy transformuje bądź odcina się od narzędzi, postulatów i kategorii wypracowanych przez ekonomią głównego nurtu.
    Głównymi kategoriami analizy w tej szkole ekonomii jest zróżnicowanie pod względem płci i relacje płci w ekonomicznej teorii i praktyce, zaś przedmiotem są ekonomiczne skutki nierówności wszechobecnych w relacjach społecznych. Feministyczne ekonomistki zajmują się między innym badaniami podziału pracy, czasu, dochodów według płci. Jednym z fundacyjnych założeń ekonomii feministycznej jest zakwestionowanie takiej koncepcji ekonomii i rynku, która ogranicza je do monetarnej wymiany rynkowej, a wyklucza poza ten obszar sfery reprodukcji ludzi i opiekuńczej, bezpłatnej pracy domowej - która jest wykonywana w przeważającej mierze przez kobiety. Czerpiąc z dorobku feministycznej filozofii, feministyczne ekonomistki ukazują męskie uprzedzenia w konstrukcji naukowego i gospodarującego podmiotu. Naukowiec-ekonomista czy kierujący się własnym interesem i maksymalizacją zysku podmiot rynkowy są produktami takiej wizji nauki, gospodarki i społeczeństwa czy gospodarstwa domowego, które odzwierciedlają i wdrażają epistemologiczny, ekonomiczny i polityczny przywilej męskiego podmiotu. Dla wielu z nas gender (rodzaj, płeć społeczno-kulturowa) jest kategorią relacyjną w tym sensie, że nie jest stosowana sama w sobie, ale współzależnie z takimi kategoriami jak klasa, rasa, pochodzenie etniczne czy naród, co pozwala lepiej zrozumieć i przeciwdziałać przyczynom nierówności. Feministyczne ekonomistki zaangażowały się także w analizy postępującej od lat 70-ych restrukturyzacji i ekonomicznej globalizacji. Polska transformacja wpisuje się w te zmiany. Toteż feministyczne krytyki ekonomii i alternatywne propozycje, a także ich adaptacja do polskiego kontekstu pomogą nam wypracować feministyczne analizy zmian, jakie zaszły w naszym kraju.

    Nasz kurs jest zorganizowany na zasadzie debaty, opartej na tekstach ekonomistek feministycznych i na przykładach zaczerpniętych z naszej codzienności. Każda uczestniczka i uczestnik mają do wniesienia istotne pytania i perspektywy do tej dyskusji. Zdajemy sobie sprawę z różnorodnego zawodowego „zaplecza”, jakie reprezentują uczestniczki i uczestnicy. Ta różnorodność stwarza możliwość uczenia się od siebie nawzajem. Aby ułatwić debatę, będziemy budować na naszej stronie słownik pojęć, jakimi posługują się ekonomiści i feministyczne ekonomistki. W trakcie kursu będzie można nabyć umiejętności 'czytania' naukowych tekstów ekonomicznych, a także analizowania wypowiedzi „ekonomicznych ekspertów”.

    1 marca uruchamiamy platformę internetową dla kursu. Na www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny rozbudujemy katalog kursu, gdzie znajdziecie plan kursu, konspekty sesji, lektury. Otwarte zostanie Forum , gdzie będziemy omawiać teksty feministycznych ekonomistek i socjolożek, oraz analizować wypowiedzi z bieżącego dyskursu publicznego. Na Forum będzie można wypowiadać się w dogodnym dla każdej uczestniczki i uczestnika terminie.

    Ponadto, począwszy od 4 marca, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w godz. 16- 18, oraz w każdy trzeci poniedziałek, w godz. 16 -18 (czyli co dwa tygodnie) proponujemy spotkania wszystkich chętnych w 'real time'. Na razie na Forum, a w przyszłości, może w mniejszych grupach na skype. Pierwsza dyskusja, 4 marca dotyczyć będzie planu kursu, oraz tego czym zajmuje się ekonomia feministyczna. Sesje będziemy kontynuować do końca maja, po czym chętne osoby zapraszamy do wykonania indywidualnych bądź grupowych projektów. Będziemy starać sie o fundusze, aby osobiście spotkać się po wakacjach, przedstawić i przedyskutować wasze projekty.

    Do 15 lutego na kurs zgłosiło się 56 osób z całej Polski. Aby ułatwić dyskusje, chciałybyśmy rozesłać do wszystkich informacje, jakie nam przedstawiłyście w zgłoszeniach na kurs. Jeśli ktokolwiek chciałaby, chciałby coś zmienić, prosimy o przysłanie nowej wersji nie później niż 20 lutego. Proponujemy, aby wszyscy zwracali się po imieniu. (Ale jest wśród nas kilka osób noszących te same imiona, Anna, Magda, Joanna, Małgorzata, Katarzyna, Agnieszka... może dodamy do imienia nazwę miejscowości? Pierwszą literę nazwiska? ...?)
    Otworzymy także listę dyskusyjną na krótkie informacje i wypowiedzi. Bardzo zależy nam na komentarzach, alternatywnych propozycjach, bieżących ocenach, aby kurs odpowiadał na Twoje poszukiwania sensu ekonomicznego dyskursu, krytyki ekonomii i alternatywnej feministycznej analizy.

    Serdecznie pozdrawiamy,

    Ewa Charkiewicz i Anna Zachorowska-Mazurkiewicz
    www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny




    Lewicowa Sieć Feministyczna
    Rozgwiazda


    KONKURS
    Pamiętniki Emigrantki


    Logowanie
    Nazwa uytkownika

    Haso



    Nie moesz si zalogowa?
    Popro o nowe haso
    Copyright © 2005
    White_n_Light Theme by: Smokeman
    Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
    Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
    Wygenerowano w sekund: 0.01