THINK TANK FEMINISTYCZNY
  • O think tanku

  • BIBLIOTEKA ONLINE

    - opis projektu, zarys marzeń
    - teksty wszystkie (alfabetycznie, wg autorek)
    - teksty polskie
    - tłumaczenia (wszystkie)
    - feminizm/filozofia/polityka
    - feminizm/ekonomia
    - kobiety, ubóstwo, prekariat
    - feminizm / ekologia
    - historia kobiet
    - biblioteki feministyczne w sieci


  • PIELĘGNIARKI

  • EMIGRANTKI


  • WARSZTATY

  • Komentarze i recenzje Think Tanku Feministycznego

  • RAPORTY I DIAGNOZY


  • Feministyczna krytyka ekonomii – kurs online

  • Gender i polityka - kurs online

  • Feministyczna krytyka filozofii - kurs online


  • SZTUKA JAKO KRYTYKA


  • STRONA TOMKA
    SEMINARIUM FOUCAULT
    NEKROPOLITYKA
    PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE
    WOLĘ BYĆ
    EKOLOGIA EKONOMIA
    WSPIERAJĄ NAS






    Artykuy: Feminizm / ekonomia
    ANNA ZACHOROWSKA MAZURKIEWICZ. PRACA NIEODPŁATNA - PODEJŚCIE EKONOMII FEMINISTYCZNEJ. 2016
    [Z] punktu widzenia ekonomii feministycznej istotne jest rozszerzenie rozumienia pracy... Opieka jest pracą o niskim statusie. W wielu krajach ludzie pracujący jako pełnoetatowi opiekunowie w swoich gospodarstwach domowych nie postrzegają siebie jako osoby wykonujące pracę. Nawet jeśli praca opiekuńcza wykonywana jest odpłatnie, jest nisko wynagradzana, źle uregulowana i pozbawiona zabezpieczeń społecznych...Pewne nieodłączne cechy pracy opiekuńczej pozwalają wyjaśnić niski poziom pobieranego za nie wynagrodzenia. Opiekunowie przyczyniają się do rozwoju ludzkich zdolności (capabilities), które są cenione nie tylko przez osobę je nabywającą, ale także przez wszystkich, którzy wchodzą z nią w interakcje. Z tego powodu praca opiekuńcza wytwarza dobro publiczne. Praca opiekuńcza powoduje, że korzyści wynikające z jej wykonywania rozciągają się szeroko poza bezpośredniego odbiorcę tych usług.
    ANNA ZACHOROWSKA-MAZURKIEWICZ. ROLA PAŃSTWA I POLITYKA GOSPODARCZA W PERSPEKTYWIE EKONOMII FEMINISTYCZNEJ. 2016
    Produkcja i reprodukcja są z sobą powiązane. Pieniądze mobilizują ludzi do podejmowania wysiłku produkcyjnego na rynku. Wynik ludzkiego działania produkcyjnego jest wykazywany w rachunku produktu narodowego brutto lub w innych agregatach, takich jak oszczędności, inwestycje, wydatki publiczne, dochody budżetowe, import i eksport. Zdolność mobilizowania siły roboczej do ?pracy produktywnej? zależy jednak od zestawu pozapieniężnych relacji społecznych, mobilizujących siłę roboczą do ?pracy reproduktywnej?. Te pozapieniężne relacje społeczne podporządkowane są sferze monetarnej w takim sensie, że nie mogą one funkcjonować i utrzymywać się bez odpowiedniego wkładu pieniężnego. Niemniej również gospodarka monetarna nie może się rozwijać bez nakładu pracy nieodpłatnej, wkładu kształtowanego przez strukturę relacji płci, która jest pomijana w agregatach makroekonomicznych...
    IZABELA DESPERAK. KOBIETY W BUDŻECIE. RAPORT Z ANALIZY BUDŻETÓW MIASTA ŁODZI Z LAT 2010 – 2014
    W raporcie zaprezentowano wyniki analizy budżet ów Łodzi z lat 2010 - 2014 pod kątem potrzeb kobiet i dziewcząt. W materiale uwzględniono zarówno przegląd struktury wydatków miejskiego budżetu, jak i udział kobiecego głosu w dotychczasowych konsultacjach społecznych. Kryteria analizy zostały oparte na założeniach budżetowania wrażliwego na płeć (ang. g ender b udgeting ). Inspirowano się zarówno zagranicznymi rozwiązaniami przyjętymi w tym zakresie, jak i polskimi opracowaniami dostosowanymi do lokalnych realiów. W dyskusji uwzględniono również postulaty łódzkiego śr odowiska kobiecego oraz przygotowanej przez niego alternatywnej strategii równościowego rozwoju. W pierwszej części opracowania przedstawiono postulaty związane z metodologią budżetu wrażliwego na płeć. W części kolejnej pokazana została analiza wybranyc h wydatków M iasta w latach 2010 - 2014 wraz z rekomendacjami.

    RADHIKA BALAKRISHNAN I DIANE ELSON. AUDYT POLITYKI GOSPODARCZEJ W ŚWIETLE ZOBOWIĄZAŃ WYNIKAJĄCYCH Z GOSPODARCZYCH I SPOŁECZNYCH PRAW CZŁOWIEKA. 2014 [2008].
    Jedną z rzeczy, których nauczyliśmy się do tej pory, jest to, że realizacja praw człowieka, szczególnie praw gospodarczych i społecznych, wymaga zarówno zasobów, jak i regulacji prawnych. Rodzaj polityk gospodarczych wprowadzanych w poszczególnych krajach silnie wpływa na dostępność i wykorzystanie zasobów. Poniższy artykuł rozważa, jak zainteresowani obywatele mogą audytować polityki gospodarcze z perspektywy praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw gospodarczych i społecznych.
    LOURDES BENERIA. KOBIETY I PŁEĆ W EKONOMII - PRZEGLĄD ZAGADNIEŃ [2003] 2011
    W tej części książki omawiam pokrótce stopniowe włączanie kwestii kobiecych do literatury ekonomicznej oraz płci jako kategorii anal izy ekonomicznej. Na początku analizuję alternatywne podejścia, stosowane przy włączaniu do ekonomii kwestii kobiecych i dotyczących relacji władzy między płciami , po czynając od dominującego paradygmatu neoklasycznego, a kończąc na podejściu marksistowski m i instytucjonaln ym . Omawiam pojęcie płci jako główną kategorię analizy i podstawę najnowszych prac feministycznych z zakresu ekonomii. Analizuję, w jaki sposób od lat osiemdziesiątych XX wieku starano się włączać płeć do makroekonomii, głównie za pomocą dwóch środków: uwzględniając pracę nieodpłatną w dochodach narodowych (co jest przedmiotem omówienia w rozdziale 3) i przechodząc od analizy mikro - do analizy makroekonomicznej, od perspektywy rozwoju w kontekście relacji władzy między płciami w literat urze przedmiotu do najnowszych prac na temat handlu/ finansów w kontekście równości płci. Na koniec zajmę się tym, jaki wkład do analizy ekonomicznej wniosły od lat siedemdziesiątych różne spojrzenia na zagadnienia rozwoju rozpatrywanego w kontekście społe czno- kulturowych uwarunkowań płci.
    ANNA ZACHOROWSKA-MAZURKIEWICZ. GENDER W TEORII EKONOMII. WPROWADZENIE DO EKONOMII FEMINISTYCZNEJ. 2013
    W artykule zaprezentowano jeden z nowszych nurtów heterodoksyjnych w teorii ekonomii – ekonomię feministyczną. Zaprezentowano historyczne ujęcie ekonomicznej działalności kobiet i mężczyzn oraz przedstawiono perspektywę ekonomistów głównego nurtu na tę problematykę. Następnie przedstawiono główne założenia nurtu feministycznego w teorii ekonomii, tematy podejmowane przez ekonomistki feministyczne oraz wykorzystywane przez nie metody. Wprowadzenie kategorii relacji płci do teorii ekonomii prowadzi do poszerzenia zakresu zainteresowań tej nauki, co z kolei może wpłynąć na zmianę wykorzystywanych instrumentów w praktyce gospodarczej.
    ANNA ZACHOROWSKA-MAZURKIEWICZ. WPROWADZENIE DO HISTORII ROZWOJU MYŚLI EKONOMICZNEJ. 2007
    Wykład wprowadzający na kursie online z feministycznej krytyki ekonomii, 2007

    JULIE A. NELSON. CZY PRZYWÓDZTWO KOBIET W BIZNESIE ZAPOBIEGŁOBY KRYZYSOWI FINANSOWEMU? 2014 [2011]
    Czy więcej kobiet na stanowiskach przywódczych zapobiegłoby kryzysowi finansowemu? Takie pytanie można zadać na wykładach na temat gender i ekonomii, pieniądza i instytucji finansowych. Pierwsza część poniższego eseju dowodzi, iż podczas gdy niektóre badania nad zachowaniem wydają się potwierdzać wyolbrzymioną perspektywę „różnicy”, to badania behawioralne unikające uproszczeń raczej ten pogląd podważają i wskazują na ogromną, nieuświadomioną moc stereotypów. Druga część eseju pokazuje, że bardziej potrzebna jest analiza genderowa branży finansowej, która nie zajmuje się (przypuszczalnymi) „różnicami” pomiędzy płciami, ale raczej rolą uprzedzeń ze względu na płeć w społecznej konstrukcji rynku. Konkretne przykłady i narzędzia, możliwe do wykorzystania podczas nauczania o różnicach, podobieństwach i rynku, przedstawiane są w całym tekście.
    DIANE ELSON. CZY WZROST GOSPODARCZY MOŻE WSPIERAĆ RÓWNOŚĆ PŁCI I TRWAŁY ROZWÓJ? 2013 [2012]
    Musimy zdetronizować PKB, jako miarę produkcji rynkowej mierzonej w jednostkach pieniężnych, i wykorzystać nowe miary, które odnoszą się do jakości, a nie tylko ilościowegp wzrostu systemów produkcji i samych towarów. Nowe miary muszą rozpoznać, iż nakład czasu w produkcję nie jest tylko kosztem, który należy redukować, ale często czynnikiem podnoszącym jakość produktu. Jest to szczególnie istotne w przypadku świadczenia usług, zwłaszcza płatnych i nieodpłatnych usług opieki.
    DOSSIER EKONOMIA i PŁEĆ. 2011
    Zbiór artykułów z ekonomii feministycznej, wydany online przez Fundację im. Heinricha Bölla, Polska, Program Demokracja Płci.
    GITA SEN. GENDER MAINSTREAMING W MINISTERSTWACH FINANSÓW [2000] 2011
    W artykule wskazuję na trzy możliwe drogi włączenia perspektywy równości płci w działania ministerstw finansów: na poziomie bieżącego zarządzania makroekonomicznego, obejmującego m.in. coroczn y budżet państwa i jego ewentualny deficyt, dług wewnętrzny i zagraniczny, a także bilans p łatniczy; na poziomie reform strukturalnych – zwłaszcza dotyczących deregulacji, liberalizacji i prywatyzacji – mających na celu poprawę efektywności wykorzystania zasobów i zwalczanie ubóstwa; a także w szczegółowym kontekście liberalizacji zasad przyzna wania kredytów i mikropożyczek.
    JULIE A. NELSON. WYBÓR CZY ZABEZPIECZENIE? PŁEĆ I DEFINICJA EKONOMII [1993] 2011
    Wolny wybór czy zabezpieczenie potrzeb? Czy w obszarze zainteresowania ekonomii znajdują się jakiekolwiek badania związane z tworzeniem i dystrybucją „ dóbr materialnych koniecznych do życia i zapewniających komfort”, jak to ujął Adam Smith w roku 1776? Czy może zajmuje się ona dobrami i usługami tylko o tyle, o ile staną się one częścią procesu wymiany? A może sedna ekonomii należy szukać w matematycznych modelach indywidualnego wyboru, który czasami prowadzi do hipotetycznej wymiany? Nie ma wątpliwości, że choć na peryferiach jest miejsce dla innych rodzajów badań, to jednak ta ostatnia definicja ekonomii dominuje w najbardziej uznawanych badaniach i w podstawowej pracy ze studentami. Stawiam tezę, że takie zawężenie definicji ekonomii odzwierciedla określone uprzedzenia związane z płcią i jakkolwiek matematyczne badania nad wymianą przyczyniły się do znaczącego postępu, feministyczny wgląd może pomóc w przeorientowaniu dziedziny ku ekonomii szerszej i bogatszej.
    NILÜFER ÇAGATAY i KORKUT ERTÜRK. GLOBALIZACJA I PŁEĆ : PERSPEKTYWA MAKROEKONOMICZNA [2004] 2011
    W ciągu ostatnich dwóch dekad procesy ekonomiczne związane z globalizacją odcisnęły piętno na życiu mężczyzn i kobiet na całym świecie – niezależnie od ich w ieku, narodowości, klasy społecznej czy pochodzenia etnicznego. Polityka zmierzająca do liberalizacji gospodarczej, która stanowi fundament tych procesów, jest krytykowana za to, że wspiera interesy wielkich korporacji, jest wymierzona przeciwko osobom bie dnym, opiera się na uprzedzeniach płciowych i klasowych i jest szkodliwa dla środowiska. Globalizacja i jej krytyka są dziś szeroko dyskutowane na całym świecie... W niniejsz ej rozprawie chcemy przedstawić aktualną wiedzę na temat skomplikowanych zależności między zjawiskiem nierówności płci z jednej strony a polityką liberalizacyjną stanowiącą fundament procesów globalizacyjnych z drugiej. Celem jest równi eż omówienie szeregu propozycji i inicjatyw politycznych, także tych makroekonomicznych, które mają promować sprawiedliwość w relacjach między płciami w światowej gospodar ce .
    NILÜFER ÇAGATAY. BUDŻET POD KĄTEM PŁCI I NIE TYLKO: FEMINISTYCZNA POLITYKA FISKALNA W KONTEKŚCIE GLOBALIZACJI [2003] 2011
    Teorie makroekonomiczne i oparte na nich polityki makroekonomiczne, a w szczególności polityki fiskalne, rzadko są neutralne ze względu na pł eć , o ile w ogóle jest to możliwe . Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku podejmowane w wielu krajach analizy budżetu pod kątem płci odgrywają rolę jako kluczow a strategi a sprzeciwu wobec makroekonomicznej teorii i praktyki. Obok rozmaitych projektów budż etowych korzystnych dla osób ubogich, inicjatywy takie rzucają poważne wyzwanie dominującemu stanowisku w zakresie polityki fiskalnej w wielu krajach. Celem niniejszego artykułu jest omówienie zmian w podejściu do polityki fiskalnej w kontekście liberaliza cji i globalizacji, po to, by wydobyć na jaw ich konsekwencje w obszarze nierówności społecznych, a zwłaszcza nierówności płci. Na koniec przedstawi am różn e stanowisk a polityczn e , z których mogą skorzystać feministyczne aktywistki i aktywiści , działając na rzecz wprowadzenia inicjatyw budżetowych uwzględniających perspektywę równości płci.
    RANIA ANTONOPOULOS. KRYZYS GOSPODARCZY I FINANSOWY. OCENA Z PERSPEKTYWY RÓWNOŚCI PŁCI [2009] 2011
    Struktura opracowania jest następująca: zanim przejdę do omówienia konsekwencji kryzysu pod kątem płci oraz działań, które mają potencjał naprawczy w tym zakresie (w części II), opiszę trajektorię kryzysu i obecne środki zaradcze, istotne z punktu widzenia „wniosków na przyszłość”. Ta dygresja jest ważna, ponieważ tworząc i wdrażając plan wyjścia z dzisiejszego globalnego chaosu , należy unikać błędów popełnionych w przeszłości. Część III wyjaśnia racjonalną podstawę analizy uwzględniającej perspektywę równości płci . Będąc kluczową dla właściwej oceny zróżnicowania skutków kryzysu pod kątem płci, jest ona również użyteczna dla wyznacz e nia celów politycznych oraz narzędzi, które pozwolą odnieść się do pełnego zakresu problemów związanych z kr yzysem. W krajach rozwijających się wiele codziennych potrzeb gospodarstw domowych zaspokaja się w ramach nieformalnej i nieodpłatnej pracy, co należy uzmysłowić decydent om . Część IV przedstawia płciowy wymiar rozprzestrzeniania się kryzysu w świecie pracy , podczas gdy część V opisuje szczegóły oddziaływania kryzysu na sferę pracy kobiet. Część VI bada związane z płcią aspekty obecnego kryzysu, które należy uwzględnić w odpowiedzi na kryzys, a część VII zawiera podsumowanie.
    EWA CHARKIEWICZ. FEMINISTYCZNA KRYTYKA EKONOMII - PRZEGLĄD DEBAT. 2007
    Dwa wykłady na kursie online Think Tanku Feministycznego

    ANNA ZACHOROWSKA MAZURKIEWICZ. ODZYSKAĆ OBYWATELSTWO. MAKROEKONOMICZNA ANALIZA SYTUACJI KOBIET W POLSCE. 2010
    Polityka państwa, w tym polityka makroekonomiczna, nie rozpoznająca opiekuńczej pracy kobiet uderza w kobiety, szczególnie te z uboższych rodzin. Politykę taką należy podporządkować wdrażaniu praw człowieka, w tym praw socjalnych.


    ANNA CZERWIŃSKA, ZOFIA ŁAPNIEWSKA I JOANNA PIOTROWSKA. KOBIETY NA ZIELONEJ WYSPIE. KRYZYS W POLSCE Z PERSPEKTYWY GENDER. 2010
    Czy rzeczywiście jest tak, że ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny „po równo” dotknął wszystkich? Jaki wpływ kryzys w Polsce ma na najuboższych, na tych, którzy nie radzili sobie dobrze już „przed kryzysem”, na właścicielki małych firm, na pracownice supermarketów, a w końcu na każdego z nas – na nasze emerytury, dostęp do opieki, dostęp do podstawowych dóbr? Czy kryzys szczególnie dotknął kobiety?

    DEVAKI JAIN, DIANE ELSON I MARZYCIELKI Z CASABLANKI. WIZJE LEPSZEGO śWIATA: OD KRYZYSU EKONOMICZNEGO DO RÓWNOŚCI. 2011 [2010]
    W ciągu ostatnich 15 lat jakie upłynęły od IV Światowej Konferencji do spraw Kobiet w Pekinie w niektórych krajach, niektóre zobowiązania Platformy Działania zostały zrealizowane dla niektórych kobiet. Działo się to w kontekście rosnących nierówności pomiędzy krajami, grupami społecznymi, jak i pomiędzy kobietami. Globalizacja przyniosła szybki wzrost PKB oraz wzrost dobrobytu wielu ludziom w niektórych krajach rozwijających się. Nie stało się to jednak udziałem wszystkich, gdyż jednocześnie globalizacja wzmogła problemy związane z bezpieczeństwem żywnościowym, z dostępem do wody, co bardziej obciążyło kobiety odpowiedzialne za dostarczanie wody pitnej, z kryzysem energetycznym6, jak i ze zmianami klimatu i katastrofami ekologicznymi. We wszystkich krajach kryzys finansowy z lat 2008/09 dostarczył nowe powody do przemyślenia polityki społecznej i ekonomicznej i do projektowania nowych koncepcji rozwoju, które zapewniłyby redystrybucję, inkluzję, sprawiedliwość społeczną i ekologiczne bezpieczeństwo dla wszystkich. Niniejszy artykuł jest wkładem do takich przemyśleń.

    SILVIA FEDERICI. PREKARIAT. PERSPEKTYWA FEMINISTYCZNA. [2006] 2010

    „Praca niepewna” [precarious labour] jest pojęciem centralnym dla dzisiejszej dyskusji o kapitalistycznej reorganizacji pracy oraz stosunkach klasowych w globalnej gospodarce. Silvia Federici przeprowadza analizę potencjału i ograniczeń tego pojęcia jako narzędzia analizy i politycznej organizacji. Dowodzi, że praca reprodukcyjna jest ukrytym wymiarem pracy i walki, który musi zostać dostrzeżony w politycznej działalności [lewicowego] ruchu społecznego jeżeli ma się on odnosić do kluczowych kwestii, które napotykamy organizując się na rzecz alternatyw wobec kapitalistycznego społeczeństwa. Jak walczyć o pracę reprodukcyjną nie niszcząc siebie samych i swoich społeczności? Jak stworzyć samoodradzajacy się ruch? Jak pokonać hierarchię płciową, rasową, pokoleniową, skonstruowaną na dochodach z pracy?

    Strona 1 z 3: 123
    Lewicowa Sieć Feministyczna
    Rozgwiazda


    KONKURS
    Pamiętniki Emigrantki


    Logowanie
    Nazwa uytkownika

    Haso



    Nie moesz si zalogowa?
    Popro o nowe haso
    Copyright © 2005
    White_n_Light Theme by: Smokeman
    Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
    Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
    Wygenerowano w sekund: 0.00