THINK TANK FEMINISTYCZNY
  • O think tanku

  • BIBLIOTEKA ONLINE

    - opis projektu, zarys marzeń
    - teksty wszystkie (alfabetycznie, wg autorek)
    - teksty polskie
    - tłumaczenia (wszystkie)
    - feminizm/filozofia/polityka
    - feminizm/ekonomia
    - kobiety, ubóstwo, prekariat
    - feminizm / ekologia
    - historia kobiet
    - biblioteki feministyczne w sieci


  • PIELĘGNIARKI

  • EMIGRANTKI


  • WARSZTATY

  • Komentarze i recenzje Think Tanku Feministycznego

  • RAPORTY I DIAGNOZY


  • Feministyczna krytyka ekonomii – kurs online

  • Gender i polityka - kurs online

  • Feministyczna krytyka filozofii - kurs online


  • SZTUKA JAKO KRYTYKA


  • STRONA TOMKA
    SEMINARIUM FOUCAULT
    NEKROPOLITYKA
    PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE
    WOLĘ BYĆ
    EKOLOGIA EKONOMIA
    WSPIERAJĄ NAS






    Zobacz temat
    Strona 3 z 3: 123
     Drukuj temat
    Dyskusje wokol Funduszu Alimentacyjnego, alimentow i opozycja samotna matka - ojciec dluznik aliment
    Julia Kubisa
    temu "zmuszeniu" maja sluzyc chyba takie portale jak "w strone ojca" tyle ze jak widac na forum, mimo fascynacji ojcostwem jest jeszcze wieksza fascynacja swoim dobrostanem, ktorego nie powinny zaklocac wyzsze alimenty
     
    Julia Kubisa
    kasiu sz., taka samotna matka moglaby byc na wychowawczym, w wersji idealnej platnym
    ale najpierw musialaby, przed ciaza byc pracownica
    bo inaczej po prostu nie istnieje dla panstwa
     
    olympe
    Ewa_Ulinska napisał/a:
    Julia Kubisa napisała:
    teksty typu "mama 9 miesiecznego dziecka nie pracuje bo jej sie nie chce"

    Tym silniej mam wrażenie, że mężczyzn trzeba jakoś "zmusić" do zajmowania się dziećmi. Może by zobaczyli, czy to takie łatwe.


    Ja zwróciłam uwagę na trochę inną rzecz, dziejącą się na wspomnianym forum. Panowie zdają się trawić każdą minutę wolnego czasu na wymyślanie nowych "spisków" przeciw kobiecie, ktora urodziła ich dziecko. Dla przykładu -- dużo uwagi ostatnio panowie poświęcają na rozwijanie swojej teorii o tym, że kobieta utrudniająca "tatusiowi" kontakt z dzieckiem powinna odpowiadać za przemoc domową i powinna mieć założoną tzw. niebieską kartę.

    W większości wypowiedzi dziecko pojawia się jako "karta przetargowa", panom nie zależy na opiece, panowie chcą pokazać paniom, gdzie jest ich miejsce. Nie chodzi o to, żeby "tatuś" widywał się z dzieckiem i pomagał matce w wychowaniu, ale żeby dziecko do "tatusia" należało.
     
    http://olympe.wordpress.com/
    EwaCh
    w neoliberalnym panstwie rynkowym dyskurs tacierzynski niesie ze soba polityczne niebezpieczenstwa. Neoliberalizm przerzuca wszystkie koszty zycia na jednostki, spoleczenstwo jest zbedne, wiec dyskurs tacierzynski (formalna rownosc plci), calkiem sluszny na micro poziomie relacji interpersonalnych, na poziomie makro pracuje na wykluczenie solidarnosici spolecznej, dzielenia sie kosztmi reprodukcji spolecznej, w tym wspierania kosztow wychowania dzieci przez tzw samotne matki.
     
    Julia Kubisa
    tak ewo, ale co tez ciekawe, przyklad niemiec gdzie ojciec ma dobre uposazenie na urlopie ojcowskim (to dopiero sklonilo ojcow do brania tych urlopow wychowawczych)
    pokazuje, ze wlasciwie to nie az tak wiele sie zmienia
    bo ojciec pojdzie na ten urlop tylko wtedy jesli nie zagrozi on jego meskiej wyzszej pozycji, nadal ma prestiz bo ma pieniadze
     
    Julia Kubisa
    juz po 22 zatem czas zamknac czesc oficjalna dyskusji, dziekuje za ciekawe uwagi, zachecam do kontynuowania dyskusji i do zobaczenia za tydzien Smile
     
    Megi
    Julio, czytając wywiad z Tobą na temat akcji KRD z kartkami od dzieci do unikających płacenia alimentów, zastanowiłam się, co skłoniło KRD do współpracy. Względy ekonomiczne? Nawet jeśli tak, to ja im chętnie przyklasnę. Ekonomia połączona z dbaniem o społeczeństwo. Naprawdę świetna akcja.

    Czy to jest w trakcie legalizacji prawnej? Można wysyłać te kartki do pracodawców oraz utrudniać np.branie kredytu?

    Chętnie przywróciłabym FA, który wypłaca pełne alimenty, które potem sa ściągane różnymi twardymi sposobami przez państwowe organy od takiego dłużnika alimentacyjnego.
     
    Julia Kubisa
    KRD oczywiscie kierowalo sie wzgledami ekonomicznymi, tak jak InfoMonitor ktory robi z nasza fundacja teledysk o dluznikach alimentacyjnych
    zadzialala tu tez korzystnie zmiana prawa
    ale w przypadku pomyslu KRD chodzi o to ze te kartki sa anonimowe - bo inaczej bylby problem z ustawa o danych osobowych chyba

    zmiany w prawie od 1 10 2008 sprawiaja, ze dluznik alimentacyjny jest na liscie dluznikow, zatem nie wezmie zadnego kredytu
     
    EwaCh
    Nasza dyskusja uzmyslowila mi jak bardzo 'alimenciary' sa wylaczone ze statusu macierzynskiego, uwarunkowanego sakramentem obywatelstwa kobiet... daje do myslenia o panstwie i jak jest zorganizowane/
     
    kasia
    Ewa_Ulinska napisał/a:

    A propos: od czasu do czasu pojawia się pomysł płacy dla gospodyń domowych. Co uważasz o tym pomyśle? Mnie wydaje się strasznie nieorganizowalny, za to zupełnie przestał mnie przekonywać argument, że ojejku, i w ten sposob zachęcimy biedne kobiety do pozostawania w domu.


    Kwestia wynagrodzenia za pracę domową jest mocno akcentowana przez międzynarodową sieć Global Women Strike, a w ramach niej przez Kampanię na rzecz wynagrodzenia za pracę domową. Na naszej stronie, w bibiotece w dziale "teksty polskie", jest link do wywiadu z Selmą James, inicjatorką tej kampanii. Warto też pamiętać, że ten nierealizowalny pomysł jednak jest tu i ówdzie realizowany, na przykład w Wenezueli (chociaż nie odbywa się to zupełnie gładko), gdzie teź w konstytucji jest zapis mówiący, że praca domowa jest działalnością ekonomiczną i przyczynia się do pomnażania dobrobytu, a osoby ją wykonujące mają prawo do zabezpieczeń socjalnych.
     
    Strona 3 z 3: 123
    Przejd do forum:
    Lewicowa Sieć Feministyczna
    Rozgwiazda


    KONKURS
    Pamiętniki Emigrantki


    Logowanie
    Nazwa uytkownika

    Haso



    Nie moesz si zalogowa?
    Popro o nowe haso
    Copyright © 2005
    White_n_Light Theme by: Smokeman
    Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
    Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
    Wygenerowano w sekund: 0.01