THINK TANK FEMINISTYCZNY
  • O think tanku

  • BIBLIOTEKA ONLINE

    - opis projektu, zarys marzeń
    - teksty wszystkie (alfabetycznie, wg autorek)
    - teksty polskie
    - tłumaczenia (wszystkie)
    - feminizm/filozofia/polityka
    - feminizm/ekonomia
    - kobiety, ubóstwo, prekariat
    - feminizm / ekologia
    - historia kobiet
    - biblioteki feministyczne w sieci


  • PIELĘGNIARKI

  • EMIGRANTKI


  • WARSZTATY

  • Komentarze i recenzje Think Tanku Feministycznego

  • RAPORTY I DIAGNOZY


  • Feministyczna krytyka ekonomii – kurs online

  • Gender i polityka - kurs online

  • Feministyczna krytyka filozofii - kurs online


  • SZTUKA JAKO KRYTYKA


  • STRONA TOMKA
    SEMINARIUM FOUCAULT
    NEKROPOLITYKA
    PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE
    WOLĘ BYĆ
    EKOLOGIA EKONOMIA
    WSPIERAJĄ NAS






    Zobacz temat
    Strona 2 z 3: 123
     Drukuj temat
    Analiza intersekcjonalna
    marzena25
    W artykule Collins pojawiła się pewna ciekawa perspektywa pojęciowa dotycząca deprecjonowania i jednocześnie uprzywilejowania określonych grup w róznych zakresach. Pisze ona np. o byciu ciemiężcą i jednocześnie uciemiężonym podając, ze białą kobietę deprecjonuje płeć, a daje przywilej rasa.
     
    Ewo Ulińska, to jest ciekawy problem, masz rację.

    Ważne w opisie doświadczenia kobiet jest to, by odejść od liberalnego paradygmatu dostrzegania jednostek, a niedostrzegania kontekstu społecznego. W tym sensie długi czas właśnie doświadczenie wielkomiejskiej singielki traktowano jako paradygmatyczne, skąd wynika np hasło mój brzuch moja sprawa. Sama demonstrowałam z tym hasłe,m, jest ono jednak czasem nieadekwatne: mój brzuch jest sprawą społeczeństwa, które nie chce zapłacić za moje znieczulenie przy porodzie nawet gdy płacę składkę. Jak mam pieniądze, nie ma sprawy, ale jak nie mam...?

    Mnie ciekawi też doświadczenie samotnych matek, statystyki są straszne, samotne macierzyństwo skazuje bardzo często na nędzę, na bycie ofiarami ucisku patriarchalnego i kapitalistycznego w wersji ciężkiej i dosłownej: to nie symbole, nie brzydkie reklamy, to codzienność.
     
    EwaCh
    Ewa_Ulinska napisał/a:
    Poniekąd, skoro już jesteśmy przy seksualności: mam wrażenie, że wiele teorii starających się pożenić płeć i klasę (ale nie wszystkie) też czyni takie niewypowiedziane założenie, że typowym doświadczeniem kobiet jest życie rodzinne. Ja np. nie widzę zastanowienia się nad sytuacją kobiet samotnych, które niewątpliwie mogą mieć dodatkowe trudności ekonomiczne.


    dlatego nie lubie uzywac pojecia rodzina, ale gospodarstwo domowe
     
    magdalenaO
    Katarzyna Szumlewicz napisał/a:
    Mnie ciekawi też doświadczenie samotnych matek, statystyki są straszne, samotne macierzyństwo skazuje bardzo często na nędzę, na bycie ofiarami ucisku patriarchalnego i kapitalistycznego w wersji ciężkiej i dosłownej: to nie symbole, nie brzydkie reklamy, to codzienność.

    W tym kontekście ostatni artykuł w Wysokich Obcasach o młodocianych matkach w GB ("żerujących" na pomocy socjalnej) może tylko pogorszyć sytuację.
     
    EwaCh
    marzena25 napisał/a:
    W artykule Collins pojawiła się pewna ciekawa perspektywa pojęciowa dotycząca deprecjonowania i jednocześnie uprzywilejowania określonych grup w róznych zakresach. Pisze ona np. o byciu ciemiężcą i jednocześnie uciemiężonym podając, ze białą kobietę deprecjonuje płeć, a daje przywilej rasa.


    tyle bylo tekstow do poczytania, ze juz sama sie zgubilam, ale to zdaje sie Collins mowi o tym, zeby uzywac narzedzia intersekcjonalnosci takze do osob uprzywilejowanych; takze Rebeka Johnson wpsomina to w swoje rekapitulacji dyskursu o skrzyzowaniach kategorii
     
    katdulak
    Jednoczesne bycie ciemiężcą i uciemiężonym to bardzo ciekawy aspekt. Wydaje mi się, że bardzo łatwo jest przejść z jednej roli w drugą. Myślę, że z pomocą przychodzi tutaj jak największa inkluzywność tzn. będąc feministką, warto pamiętać o lesbijkach, feministach (mężczyznach), osobach z niepełnosprawnością i innych osobach które również doświadczają i zmagają się z opresją. Warto by było pamiętać o tym że jesteśmy różne/różni i dbać o to żeby nie wykluczać się wzajemnie, a wspierać. Im więcej osób w służbie sprawy tym lepiej! Smile
     
    katdulak
    tudzież ciemiężcycą (??!) i uciemiężoną ;-)
     
    marzena25
    R. Johnson zwraca też uwagę, że na skrzyżowaniach powstają określone formy wiktymizacji. Myślę, ze w tym kontekście można by rozpatrywać problem Anety Krawczyk, gdzie nastąpiło skrzyżowanie płci i klasy, i wiązało się to z klasowym patriarchatem.
     
    Ewa_Ulinska
    katdulak napisał/a:
    tudzież ciemiężcycą (??!) i uciemiężoną ;-)

    ciemiężca (ew. ciemięzca) - ciemiężczyni. Proste jak konstrukcja cepa Wink
     
    Magdaleno O, dokładnie takie miałam odczucia!
    Ten artykuł był straszny, oburzał się na to, że lekarz nie może rodzicom powiedzieć o ciąży córki i niemal wprost nazywał darmozjadkami dzieczyny, które na pewno trudno posądzić o brak zajęcia, czyli samotne matki...
    No i to moralizowanie na koniec - że nie chodzi o wychowanie seksualne, tylko podejście rodziców, w domyśle pewnie matek, które są wszystkiemu winne!
     
    Ania Zachorowska
    Widzę, że jednak wszystkie czytamy podobne artykuły. Tu też zresztą mamy zderzenie płci, klasy,..., w artykule jest sugestia, że problem dotyczy rodzin ubogich (autor/ka? sugeruje, że jest to wielopokoleniowy sposób na zdobycie środków utrzymania)
     
    nie wiem, czy jest to problem rodzin ubogich jeśli chodzi o pochodzenie, natomiast niewątpliwie ubogich, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe tych dzieczyn. Ale zdaniem autorki artykułu i tak mają za wiele - są wraz ze swoimi dziećmi "problemem". Ech!
     
    EwaCh
    Kasia Sz napisala: doświadczenie samotnych matek, statystyki są straszne, samotne macierzyństwo skazuje bardzo często na nędzę, na bycie ofiarami ucisku patriarchalnego i kapitalistycznego w wersji ciężkiej i dosłownej: to nie symbole, nie brzydkie reklamy, to codzienność"- system by nie przetrwal bez heteroseksualnej binarno-plciowej rodziny
    Edytowane przez EwaCh dnia 05-03-2009 21:00
     
    Jasne, że nie uważam, iż samotne matki są ubogie "z natury". WSzystko jest tak od dawien dawna ustalone, że masz mieć męża, bo bez niego klops, zwłaszcza gdy masz dzieci. I tutaj stygmatyzacja bynajmniej nie wystarcza, są sankcje ekonomiczne, jak rownież utyskiwania takich mądrych, paternalistycznych dziennikarek, które uważają, że dogłębnie zanalizowaly "społeczny problem".
     
    to ja będę adwokatką diabła (nie tylko spółki AGORA), bezrobocie strukturalne i utrzymywanie sie rodzin z pomocy społecznej (bez prób podejmowania jakiejkolwiek pracy, i często edukacji) jest częstym zjawiskiem równiez w Polsce, tyle, że u nas to sa pozostałosci PRL (i stosunku do pracy), choc oczywiście ton artykułu w WO jest delikatnie mówiąc dość opieszały
     
    ale jak się utrzymać z pomocy społecznej??? Przecież to są kwoty rzędu 300, 400 zł.
    To utrzymywanie się całych rodzin to jest mit, rzekomo ci ludzie nas wyzyskują (przez podatki), tak samo jak rzekomo można się utrzymywać latami na zasiłku dla bezrobotnych, tylko, sorry, dostaje się go przez pół roku, horrendalnej wysokości - od 400 do 600 zł, w zależności od przepracowanego czasu.
    Zresztą ja nie wiem, co ma robić nastolatka z dzieckiem, pracować zawodowo? Raczej lepiej się uczyć, a na to trzeba mieć z czego żyć.
    A w PRL to akurat było pełne zatrudnienie, bardzo łatwo było zdobyć pracę.
     
    EwaCh
    Kacho, PRL wymaga osobnej analizy o tym na jakich relacjach plci to bylo ufundowane i jak rozne kobiety byly zintegrowane z projektrm panstwowego socjalizmu. Takiej analizy jeszcze nie mamy, natomiast daja do myslenia na przyklad analizy Barbary Cruikshank, o tzw amerykanskiej wojnie z bieda i jak to bylo oparte na niemal identycznych reprezentacjach nieodpowiedzialnych czarnych matek/reproduktorek nie tej rasy co trzeba. Dyskurs odpowiedizalnosci jest podejrzany o tyle o ile dopasowuje nas do neoliberalnego przymusu zycia na wlasny rachunek, co pozwala panstwu przmieszczac kase od pomocy ludziom w potrzbie - na pastwiska biznesu...
     
    whitelo
    price of rolex exhibits prosperity and higher course. But isn't the majority of the watches from within the luxurious sector are made dismissed from extremely extravagant supplies. rolex bracelet fake watches for sale fake watches for sale . Several organisations feel about make their watches absent from current supplies for example aluminum and leather, which exhibits course although not throughout the a much better normal of 1 other businesses replica rolex for sale replica rolex for sale . , but that doesnt suggest it isnt apart from created considering that your other important view makers but basically intend to create the posh sector much less expensive to arrive at a drastically wider portion in the manifeste new rolex explorer rolex san francisco . This exposes the sector for other companies which are prepared to kind inside the luxurious view location. A great deal of luxurious watches can be found in all types, some rectangular also as other circular replica tag heuer replica tag heuer . [img]http://www.readwatches.org/images/thumbnails/rolex/datejust/rolex-datejust-14079-1.jpg[/img] is not a valid Image. . . This fact luxurious view client has a whole lot of selection when wishing to whereby you are going
     
    whitelo
    ridiculous neighbour.? In 2004 they moved to Kenmore and Zappa the ridiculous Labrador joined the friends and family. omega replica watch omega replica watch ? Due to the fact then Caroline and Brent have undergone some wonderful alterations inside their lives, had different work and schooling, and fulfilled some superb individuals, each of the whilst expanding within their really like for every other. "Today's photographs are by Little Mick Photography who has a talent for capturing the quirky, unique moments and details!Oh these photos are a joy to look at!Caroline wore a custom designed 50r42;s style gown manufactured by Sew Formal (ph: (07) 3389 8355). tag heuer monaco v4 repli tag heuer monaco v4 repli rolaxreplica rolaxreplica . rolex replica watches rolex replica watches . bulgari assioma bulgari assioma [img]http://www.WatchesBone.com/images/thumbnails/tagheuer/HO018_5312.jpg[/img] is not a valid Image. . ? It featured an eggplant purple and blue petticoat and matching fascinator from The Hat Box. fake rolex fake rolex . cartier tank cartier tank Her bridesmaids wore peachy pink gowns from Tiger
     
    also get in touch, along with the motion can have your own basic how much people loved most they have done to give you support. 1, replica watches, rolex replica replica rolex watches, replica tag heuer watches, replica cartier watches, There are various fun options that this star of the event will make on her seaside bridal wear if the plan's for a casual wedding.The concept units the design and style needless to say, so the initially occupation available will be to decide if you intend to follow a unique topic cheap replica watches , cheap fake watches or just make it casual as well as informal at the time.You can pick to be Gypsies throughout the day, with a lot of velvety and silk.Maybe you expensive being Middle ages with buntings plus some good maidens with extended attire and a horses in order to drive, or you'll desire to be the Treehugger floral baby together with cheesecloth caftans and beads.With a really everyday beach wedding outfit you could possibly actually grab the idea of Pam Anderson along with dress in a brazilian bikini from the tones you decide on with the seaside
     
    Strona 2 z 3: 123
    Przejd do forum:
    Lewicowa Sieć Feministyczna
    Rozgwiazda


    KONKURS
    Pamiętniki Emigrantki


    Logowanie
    Nazwa uytkownika

    Haso



    Nie moesz si zalogowa?
    Popro o nowe haso
    Copyright © 2005
    White_n_Light Theme by: Smokeman
    Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
    Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
    Wygenerowano w sekund: 0.08