THINK TANK FEMINISTYCZNY
  • O think tanku

  • BIBLIOTEKA ONLINE

    - opis projektu, zarys marzeń
    - teksty wszystkie (alfabetycznie, wg autorek)
    - teksty polskie
    - tłumaczenia (wszystkie)
    - feminizm/filozofia/polityka
    - feminizm/ekonomia
    - kobiety, ubóstwo, prekariat
    - feminizm / ekologia
    - historia kobiet
    - biblioteki feministyczne w sieci


  • PIELĘGNIARKI

  • EMIGRANTKI


  • WARSZTATY

  • Komentarze i recenzje Think Tanku Feministycznego

  • RAPORTY I DIAGNOZY


  • Feministyczna krytyka ekonomii – kurs online

  • Gender i polityka - kurs online

  • Feministyczna krytyka filozofii - kurs online


  • SZTUKA JAKO KRYTYKA


  • STRONA TOMKA
    SEMINARIUM FOUCAULT
    NEKROPOLITYKA
    PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE
    WOLĘ BYĆ
    EKOLOGIA EKONOMIA
    WSPIERAJĄ NAS






    Zobacz temat
    Strona 4 z 4: 1234
     Drukuj temat
    Feministyczna krytyka kartezjanizmu
    Przemek
    A może chodzi o to, że w wszystko, co robią mężczyźni w sferze publicznej jest obdarzane większą uwagą? Stąd pewnie większa widoczność drag queens, gejów itd. W systemie opartym na waloryzacji wąskiego modelu męskości, również jego przekroczenia są bardziej widoczne.
     
    Hurra-Dorota
    A mnie sie wydaje, ze kobiecosc jest po prostu bardziej atrakcyjna artystycznie
     
    Myślisz? A mnie to chodzi po głowie. Czytałam reportarz o transach, heteroseksiualnych biologicznych mężczyznach, którzy w domu byli obsługiwani przez żony, obiady, zakupy itd, w ogóle żadnej zmiany dualistycznego podziału ról, poza tym, że to na ich ciuchy, a nie ciuchy żon szły pieniądze - ale odchodzę od tematu. Chodzi mi o to, że mężczyźni są uprzywilejowani (być może) nawet w typach dyskursu, które zrywają ze sztywnym podziałem ról seksualnych. Dominacja gejów w ruchach osób homoseksualnych nad lesbijkami to też taki przykład.
     
    magdalenaO
    Katarzyna Szumlewicz napisał/a:
    Justynas - zauważ jednak, iż rezygnować mogą znacznie łatwiej mężczyźni. Kobiety są bardziej zamknięte w kategorii, odejście od "kobiecości" nie daje im na ogół statusu podobnego mężczyznom, tylko wyklucza jeszcze bardziej. Zastanawiam się na tym, że drag queens zrobiły ogromną karierę, a drag kings nie...
    ale zarazem kobiety które osiągają sukces w nauce, polityce, biznesie osiagają go bo przyjmują "męską" perspektywę i w rezultacie osiągaja właśnie status bliski mężczyznom
     
    magdalenaO
    przynajmniej "na ogół"
     
    Dokładnie, Przemek, właśnie bto chodzi mi po głowie. A czy kobiecość jest atrakcyjniejsza? Jeśli tak to dlaczego? Czy może dlatego, że właśnie tak postrzegamy, że obiekt seksualny z natury jest kobietą, że kobieta jest bardziej seksualna?
     
    No tak, magdaleno o, ale jakie to osiągnięcie, robiąc to samo (albo trochę więcej), osiągnąć ten sam (prawie) status?
     
    I wcale nie na ogół. Wiesz jak dużo kobiet "wypada"z rzekomo neutralnej płciowo działalności naukowej, bo rodzą dzieci? Mężczyźni tak samo często mają dzieci, rzadko jednak z ich powodu coś tracą.
     
    magdalenaO
    Katarzyna Szumlewicz napisał/a:
    Czy może dlatego, że właśnie tak postrzegamy, że obiekt seksualny z natury jest kobietą, że kobieta jest bardziej seksualna?
    Jeśli tak, mam nadzieję że można to zmienić.....
     
    EwaCh
    Chcialabym wrocic do pytan Moniki i Kasi o aktualnośc krytyki kartezjanizmu. Pewne 'strukturalne' elementy się zachowaly, np sama waloryzacja racjonalnego i obiektywnego poznania, z tym ze zmienila sie racjonalnosc ( w sensie foucaultowskim). Np obecnie w wielu dziedzinach wiedzy naukowej kryteria obiektywnosci sa zwiazane z ekonomiczna racjonalnościa, w tym tzw wolnym rynkiem jako regulatywnym idealem. Przykladem jak bardzo pojecie kapitalu zorganizowal rozne ,w tym opozycyjne dyskursy Dzisiaj kazdy kto dostosowuje sie do ekonomicznej racjonalnosci i posluguje sie ta siatka pojeciowa ma uprzywilejowany status, zwieksza swoja przewage (ach ten jezyk ekonomi) w dyskursie
     
    EwaCh
    Kartezjanski swiat byl konstruowany jako mechanizm, dzisiaj te sama role co wowczas mechanika, odgrywa cybernetyka, systemy sprzezone, autopojetyczne - tak postrzegany jest rynek
     
    Monika Bobako
    I znawu reguły rządzące rynkiem traktowane są jako coś danego, quasi-naturalnego, cos co trzeba poznać i się do nich dostosować. Do takiego naturalizowania ekonomii jak najbardzie przydatny okazuje sie model "obiektywnego" pozania, w którym nie problematyzuje się politycznych uwarunkowań mechanizmów tworzenia wiedzy.
     
    tylko świat kartezjański był "sztywny", to był mechanizm - dzisiejszy rynek czy rynkowa racjonalnosć jest "płynna", a więc zaczerpnęła coś z wcześniej zdefiniowanej kobiecości (choć kobietom to nie pomogło). Ale to inny temat, ta zmiana paradygmatu myślenia. Zresztą kilka osób o niej wspominało.
     
    magdalenaO
    Katarzyna Szumlewicz napisał/a:
    No tak, magdaleno o, ale jakie to osiągnięcie, robiąc to samo (albo trochę więcej), osiągnąć ten sam (prawie) status?
    Tak samo trudno mówić o sukcesie drag queens. To co robią nie jest "uznane społecznie".
     
    W ogole trudno mówić o jakimś pełnym sukcesie, w koncu żyjemy tak czy owak w patriarchacie i glosy o tym, że już nie, są jednak mniej wartościowe poznawczo od tych, które to ukazują. Bardzo dziękuję za ciekawą dyskusję!
     
    EwaCh
    ja takze dziekuje, dodam, ze forum bedzie otwarte do konca kursu. Posty czy nowe watki bedzie mozna dodawac. Do nastepnego spotkania za dwa tygodnie!
     
    magdalenaO
    Aha. czyli za tydzień nie ma spotkania?
     
    Strona 4 z 4: 1234
    Przejd do forum:
    Lewicowa Sieć Feministyczna
    Rozgwiazda


    KONKURS
    Pamiętniki Emigrantki


    Logowanie
    Nazwa uytkownika

    Haso



    Nie moesz si zalogowa?
    Popro o nowe haso
    Copyright © 2005
    White_n_Light Theme by: Smokeman
    Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
    Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
    Wygenerowano w sekund: 0.03